23 marca 2022

Czujniki w transporcie. Jak zredukować ryzyko wstrząsów, przechyłów i zmian temperatury?

Transport ładunków ponadgabarytowych jest niezwykle skomplikowany z punktu widzenia logistycznego. Aby zredukować ryzyko wstrząsów, przechyłów i zmian temperatury warto zaopatrzyć się w specjalistyczne czujniki. Umieszcza się je w skrzyni lub w opakowaniu. Z jednej strony umożliwiają one monitorowanie przewożenia ładunków i dbanie, by nie uległy uszkodzeniu, z drugiej mogą pomóc one w dochodzeniu odszkodowania, w przypadku uszkodzenia transportowanych dóbr.

Sprawdź w naszym wpisie, jak działają czujniki:

  • wstrząsu,
  • przechyłów,
  • temperatury.

Jak działają czujniki wstrząsu?

Nasza firma, podczas transportu ładunków ponadgabarytowych, stosuje na szeroką saklę czujniki wstrząsu, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ładunkiem wrażliwym. Działanie czujników wstrząsu jest bardzo proste; urządzenie zmienia kolor, gdy warunki transportu są niekorzystne, a ładunek jest narażony na szkodliwe wstrząsy. Sonda taka jest szczególnie przydatna podczas przeładowywania towarów.

Charakterystyka czujek temperatury

Precyzyjne czujniki temperatury stosuje się podczas przewożenia ładunków, które muszą być przechowywane w trakcie podróży w określonej temperaturze. Działają z dokładnością do +/- 1°C., dlatego gwarantują prawidłowy transport dóbr. Podobnie jak sondy wstrząsu, czujniki temperatury zmieniają kolor, gdy temperatura zwiększy się lub zmniejszy w sposób, uszkadzający ładunek. Na rynku istnieją dwa rodzaje czujników temperatury: krótkookresowe, które wskazują przekroczenie temperatury w ciągu 48 godzin oraz długookresowe. Te drugie wskazują przekroczenie temperatury aż do siedmiu dni.

Dlaczego warto stosować czujki przechyłu?

Podczas oferowanych przez nas usług transportowych stosujemy również sondy przechyłu, monitorujące, czy przewożony ładunek nie ulega nadmiernemu przechyłowi. Na specjalnym czytniku czujnika zapisuje się, czy w trakcie transportu ładunek był poddawany przechyłom oraz, czy odwracano go o 180°.

Czujniki w transporcie redukują zatem ryzyko wstrząsów, przechyłów i zmian temperatury. Warto je stosować.