23 marca 2022

Czym jest formowanie jednostki ładunkowej?

Palety z towarem podróżujące codziennie po całym świecie nie są ładowane przypadkowo. Profesjonalne firmy logistyczne dokładnie formują jednostki ładunkowe. Co to oznacza? Formowanie jednostki ładunkowej to nic innego, jak ułożenie towaru na palecie w ten sposób, by pozostała ona stabilna, nie przekroczyła dopuszczalnych norm wynikających z jej nośności, a towar spiętrzony był tak, by nie uległ uszkodzeniu.

Wykonywanie obliczeń

Pracownicy firm transportowych i logistycznych dokonują precyzyjnych obliczeń, jaki sposób towaru na palecie będzie najbardziej ekonomiczny i wydajny. Sprawdzają między innymi, jak ułożyć kartony, by w obrębie palety weszło ich jak najwięcej. Niektóre towary można składować i przewozić w kilku warstwach na palecie. Przewoźnik musi jednak wiedzieć, ile warstw danego towaru można maksymalnie ułożyć, by dolne warstwy nie zostały uszkodzone od ciężaru górnych i aby ładunek nie przekroczył dozwolonego ciężaru. To jednak nie wszystko. Logistycy muszą pamiętać o nośności danej palety. Towaru można więc ułożyć maksymalnie tyle, by paleta wytrzymała jego ciężar. Jak widać, formowanie ładunku wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników.

Zabezpieczanie ładunku

To oczywiście nie wszystko. W wielu przypadkach towar należy dodatkowo zabezpieczyć. Towary, przewożone w skrzyniach, mogą przemieszczać się w nich podczas transportu, np. podczas sztormu na morzu lub gwałtownego hamownia pociągu. Aby do tego nie dopuścić, firmy zajmujące się logistyką produkują specjalne zabezpieczenia, które mają na celu utrzymanie towaru w miejscu. Zazwyczaj są to drewniane konstrukcje i specjalne poduszki. Ładunek zabezpiecza się nie tylko dlatego, aby się nie zniszczył. Jego przesuwanie się może być też niebezpieczne dla środka transportu i maszyn przenoszących ładunek. Nagła zmiana środka ciężkości grozi wręcz zatopieniem statku lub groźnym wypadkiem podczas załadunku.