23 marca 2022

Jak przewozi się ogromne maszyny?

Na całym świecie pracują ogromne maszyny, które są budowane z myślą o konkretnych, nietypowych zadaniach. Jak łatwo można się domyślić, jest to bardzo wartościowy sprzęt, który zazwyczaj bywa sercem firmy, która go użytkuje. Wiele takich maszyn jest wypożyczanych np. przez inne firmy czy nawet kraje, których nie stać na zamówienie własnej maszyny. Zdarza się więc, że daną maszynę, a czasami nawet cały park maszyn, trzeba przetransportować na drugi koniec świata. Zwykła firma kurierska nie podejmie się oczywiście tego zadania. Jak więc przebiega taki proces?

Profesjonalna relokacja maszyn

Firma, która chce przetransportować swoje maszyny musi skorzystać z usług fachowców, którzy specjalizują się w relokacjach urządzeń. Profesjonalna relokacja maszyn obejmuje szereg usług i opiera się na ścisłej współpracy właściciela maszyny z pracownikami firmy transportowej. Maszynę należy odpowiednio zapakować, by zabezpieczy ją na czas transportu. Specjaliści muszą więc zaprojektować opakowanie tak, by skutecznie chroniło ono dane urządzenie, równie skutecznie je unieruchamiało, a zazwyczaj też chroniło przed wilgocią, co jest niezwykle istotne w przypadku transportu drogą morską. Do tego celu używa się drewnianych skrzyń wzmacnianych metalowymi konstrukcjami, specjalnych folii czy opakowań termokurczliwych. Maszynę nadzoruje też szereg urządzeń takich jak wskaźniki wstrząsu czy wilgotności.

Załadunek i transport

Firmy specjalizujące się w relokacji maszyn nie tylko odpowiednio pakują urządzenia, ale także pomagają w ich załadunku i transporcie. Czasami sprzęt trzeba załadować np. przy bocznicy kolejowej czy na lotnisku, a kiedy indziej – w ciasnej fabryce lub hali produkcyjnej danej firmy. Firmy muszą więc dysponować odpowiednimi dźwigami, suwnicami i specjalistycznymi wózkami. Specjaliści dopilnują również załadunku w konkretnym środku transportu. Upewnią się, że konteneryzacja przebiegła zgodnie z wytycznymi, a sprzęt bezpiecznie dotrze do odbiorcy.