23 marca 2022

Zamówienie opakowań: nie tylko wymiary!

Osobom, które odpowiedzialne są za zamówienie opakowań do transportu, często wydaje się, że wystarczy w tym celu podać wymiary przewożonego towaru. Nic bardziej mylnego! Aby towar bezpiecznie dojechał na miejsce, firma przygotowująca opakowania powinna wiedzieć o nim jak najwięcej.

Co, jak i gdzie?

Jak łatwo można się domyślić, innego opakowania będą wymagały świeże owoce, a innego potężny silnik do łodzi. Inaczej też przewozi się towary samochodem dostawczym, a inaczej w kontenerze na statku. W tym drugim przypadku towar narażony jest na wilgoć i szkodliwe działanie soli morskiej. Inne są też przepisy dotyczące przewozu towarów statkiem, autem czy samolotem – opakowania muszą być z nimi zgodne. Skrzynie drewniane na zamówienie są produkowane nie tylko tak, by towar się do nich zmieścił. Często wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, by dany przedmiot nie obijał się w skrzyni (np. gdy statek kołysze się podczas sztormu). Czasami dodatkowo trzeba zamontować w nich czujniki wilgoci czy wstrząsów, aby po transporcie można było ustalić, czy dany produkt nadaje się jeszcze do użytku.

Dodatkowe informacje               

Producenci opakowań drewnianych mogą klientowi zaproponować też różne rozwiązania w zależności od tego, czy jego towar będzie przewożony w kontenerze jako jedyny, czy wspólnie z ładunkami innych firm. Niektóre linie lotnicze mają swoje dodatkowe obostrzenia dotyczące skrzyń drewnianych, jeśli więc planowany jest transport lotniczy, warto poinformować producenta opakowań o wyborze konkretnego przewoźnika. Dostawca opakowań powinien również wiedzieć, czy towar będzie przepakowywany podczas transportu, lub czy będzie gdzieś dłużej oczekiwał na dalszą część podróży. Dobry producent poinformuje też, jak najbezpieczniej  zapakować ruchome części, lub jak spełnić wymogi pakowania producenta towaru (o ile takie zalecił). Reasumując: im więcej producent opakowania wie o towarze i czekającej go drodze, tym lepsze rozwiązanie będzie w stanie zaproponować.