23 marca 2022

Czym jest sztauowanie kontenera i po co się je wykonuje?

Wysyłanie towarów w podróż drogą morską wymaga zachowania wielu procedur. Należy wziąć pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo towaru podczas transportu, ale również to, jak towar może wpływać na bezpieczeństwo statku, którym będzie podróżował. Dlatego pakowanie towarów do transportu morskiego czy lotniczego nie jest łatwym zadaniem i wielu przypadkach wymaga pomocy profesjonalistów.

Towar

Towar zazwyczaj przewożony jest w kontenerze. Gdy kontener stoi w miejscu, towar jest w nim bezpieczny. Należy jednak pamiętać, że kontenery przenoszone są przy pomocy ogromnych dźwigów na statki i z nich odbierane. Towar w środku kontenera może wtedy się przesuwać, obijać o ściany kontenera, lub jeśli towarów jest więcej – będą wpadać na siebie i odbijać się od siebie. W ten sposób bardzo łatwo mogłyby się zniszczyć. Dlatego niezbędne jest sztauowanie kontenerów przez wysłaniem ich w podróż. Na czym dokładnie ono polega? To proste: na unieruchomieniu towarów w kontenerze tak, by nie zmieniły swojego miejsca  w nim nawet podczas większych przechyłów czy wstrząsów. Przewożony towar blokuje się konstrukcjami z drewna lub specjalnymi poduszkami. W razie wysokich fal na morzu i sporych przechyłów towar w zasztauowanych kontenerach pozostanie na swoim miejscu.

Statek

Sztauowanie kontenerów jest jednak istotne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo towarów klienta, ale także ze względu na bezpieczeństwo samego statku. Przed opuszczeniem portu ładunek musi być odpowiednio unieruchomiony i rozmieszczony tak, by dana jednostka pozostała jak najbardziej stateczna. W razie trudnej sytuacji na morzu kontenery nie mogą przesuwać się po statku w niekontrolowany sposób. Ruchoma zawartość kontenerów podczas przechyłów mogłaby przeważyć statek i być powodem jego zatonięcia. Zgodnie z przepisami niezasztauowane kontenery w ogóle nie powinny być przejęte na pokład. Przy sztauowaniu ładunku należy też wziąć pod uwagę kolejność jego późniejszego rozładowywania.