23 marca 2022

Pakowanie do transportu. Jak znakować ładunki?

Wszelkiego rodzaju ładunki, które przeznaczone są do transportu drogą morską, lądową czy powietrzną, powinny być właściwie zapakowane i oznakowane. W tym artykule podpowiemy, jak przebiega pakowanie ładunków oraz jaką rolę odgrywa w tym procesie ich prawidłowe oznakowanie.

Odpowiednie opakowanie gwarancją bezpieczeństwa ładunku

Opakowanie transportowe to zewnętrzna osłona ładunku, która ma do przede wszystkim chronić i zabezpieczać przed różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu (a także na etapie załadunku i rozładunku). Materiał opakowania powinien być dobrany adekwatnie zarówno do specyfiki towaru, jak i warunków, w jakich będzie odbywać się transport. Dodatkowo często stosowane są różnorodne pomocnicze środki opakowaniowe, które służą do pakowania, zamknięcia czy przygotowania do wysyłki pakowanego ładunku.

Odpowiednio dobrane opakowanie jest również pomocne w całym procesie logistycznym, gdyż znacznie ułatwia wykonywanie wszelkich czynności manipulacyjnych i transportowych. Niejednokrotnie spełnia też funkcje marketingowe za sprawą odpowiedniego oznakowania graficznego.

Istotna rola znakowania ładunków

W procesie przygotowywania ładunków do transportu bardzo ważną rolę spełnia odpowiednie oznakowanie opakowań dostosowane do wymagań związanych z transportowanym towarem. Znakowanie jest istotne ze względu na organizację całego procesu transportowego. Bez odpowiednich oznaczeń dotyczących przeznaczenia towaru, jego wrażliwości, sposobu obchodzenia się z nim podczas transportu itd. może doprowadzić do poważnych uszkodzeń lub całkowitego zniszczenia, co jednocześnie podnosi koszt działań logistycznych.

Zatem właściwe oznakowanie skuteczne zabezpiecza ładunek przed uszkodzeniami, które mogą nastąpić podczas transportu, załadunku lub rozładunku. Jednocześnie stanowi ważną informację dla pracowników, w jaki sposób powinni obchodzić się z danym ładunkiem, a także dla przewoźnika, który może sprawniej przeprowadzać standardowe prace ewidencyjne.