Transport morski odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanych statków, np. kontenerowców, zbiornikowców i gazowców. Jest ekonomiczny, a przy tym pozwala przewieźć dużą ilość ładunku każdego rodzaju. Transport morski, jak każdy, wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami. Jakim zagrożeniom może więc podlegać ładunek w trakcie żeglugi wodnej?
Właściwe zabezpieczenie ładunku
Niewątpliwą zaletą transportu morskiego jest możliwość przewiezienia dużej ilości towarów jednocześnie. Na pokładzie statku mogą znajdować się więc ciężkie maszyny, pojazdy, jak i towary przeliczane w sztukach. Aby jednak transport przebiegł zgodnie z planem, warto postawić na odpowiednie pakowanie ładunku do transportu morskiego.
Przy przewozie maszyn i urządzeń drogą morską należy zabezpieczyć ładunek przed wilgocią i korozją. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa transportu są także:
- wstrząsy,
- nadmierny przechył,
- niespodziewane zmiany pogody.
W celu uniknięcia szkód ładunek powinien być więc odpowiednio zabezpieczony, m.in. poprzez drewniane skrzynie, palety i kratownice, które odznaczają się właściwościami antykorozyjnymi. Dodatkowo drewniane skrzynie charakteryzują się wytrzymałością, są pojemne i funkcjonalne. Na stabilność ładunku wpływają także elementy stalowe, które dodatkowo zabezpieczają konstrukcję przed trudami żeglugi.
Materiały, które skutecznie pełnią funkcję ochrony przed niekorzystnymi warunkami, to m.in. wskaźniki przechyłu, wibroizolacje, a także folie i worki VCI, które zabezpieczają metale przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Poza tym na efektywność zabezpieczenia oddziałuje także folia termokurczliwa, gwarantująca odporność na uszkodzenia mechanicznie i transport zgodny z wymogami higieny.