23 marca 2022

Załadunek towaru przed transportem. Przebieg procesu

Zanim ładunek ruszy w drogę, musi zostać w odpowiedni sposób załadowany na pojazd go przewożący. W jaki sposób należy zatem przygotować transport? Sprawdź w naszym wpisie!

Sprawdź, czy dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie została przekroczona

Pierwszym krokiem podczas załadunku towaru jest zweryfikowanie, czy po jego umieszczeniu w pojeździe masa całkowita auta nie została przekroczona. Jeśli tego nie dopilnujesz, nie tylko pojazd będzie narażony na awarię, lecz również spowodujesz niebezpieczeństwo zniszczenia się towarów. Ponadto, jeśli kontrola drogowa wykaże, że masa całkowita pojazdu została przekroczona, może nałożyć grzywnę w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Upewnij się, że towar nie naciska w niebezpieczny sposób na oś pojazdu

Kolejnym etapem profesjonalnie przeprowadzonego załadunku towaru przed transportem jest skontrolowanie wywieranego maksymalnego nacisku na osie pojazdu. I tak nacisk na przednią oś powinien wynosić minimum 20% masy pojazdu i załadunku, na oś napędzaną około 25%. Należy także zdać sobie sprawę, że przekroczenie nacisku na oś pojazdu nie oznacza zawsze przekroczenia DMC, dlatego ładunek rozmieść równomiernie. Niemniej ważne jest dokładnie wcześniejsze zaplanowanie trasy i sprawdzenie wartości granicznych ciężaru pojazdu, ustalonych dla danej drogi. Najczęściej nacisk nie może być wyższy niż około 11 ton na jedną oś.

Ładując towar pamiętaj o…kierowcy

Podczas załadunku towaru należy pamiętać również o zapewnieniu kierowcy komfortowej jazdy z przesyłanymi produktami. Dużo łatwiej będzie mu się zatem kierowało autem, gdy towar będzie rozmieszczony równomierne i gdy nie będzie naruszał stateczności pojazdu. Ładunek nie powinien także ograniczać widoczności, zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych oraz tablic rejestracyjnych. Towary muszą być zabezpieczone przed przemieszczaniem się podczas jazdy. Materiały sypkie przewozi się w specjalnych skrzyniach.

Zabezpiecz swój towar w należyty sposób

Nie należy również zapominać o tym, że towar jeszcze przed załadunkiem powinien być zabezpieczony. Posłużą do tego:

  • pasy mocujące,
  • łańcuchy,
  • liny stalowe,
  • napinacze,
  • maty antypoślizgowe

W naszej ofercie znajdują się także folie rozciągłe i termokurczliwe, taśmy stalowe lub plastikowe oraz czujniki wstrząsu. W celu zabezpieczenia towaru przed korozją zalecamy stosowanie proponowanych przez nas pochłaniaczy wilgoci, papierów antykorozyjnych VCI, folii VCI i saszetek antykorozyjnych. Ładunek, w zależności od jego rodzaju, należy zaryglować, zablokować lub zamocować przy pomocy odciągów prostych.

Proces załadunku towaru warto powierzyć naszej firmie, która zajmie się przygotowaniem ładunku w sposób profesjonalny i kompleksowy.